Przejdź do treści
Home » BLOG » ENERGIA SEKSUALNA A ENERGIA KUNDALINI

ENERGIA SEKSUALNA A ENERGIA KUNDALINI

  Na czym polegają różnice w energii seksualnej a kundalini?

  ENERGIA SEKSUALNA

  W tradycji tantrycznej, energia seksualna jest formą Shakti, czyli boskiej, twórczej energii. To fundamentalna siła życiowa, która manifestuje się w fizycznym świecie, włącznie z ludzką seksualnością. Energia seksualna jest źródłem potężnej mocy twórczej, którą można przekształcić i wykorzystać w celach duchowych i transformacyjnych.

  ENERGIA KUNDALINI

  ᷂᷂ Kundalini jest szczególnym aspektem Shakti – to uśpiona energia duchowa, często przedstawiana jako zwinięty wąż spoczywający u podstawy kręgosłupa. Kundalini symbolizuje duchowe potencjały człowieka, które można obudzić i skierować ku wyższym centrom świadomości (czakrom). Kiedy zostaje aktywowana, przemieszcza się w górę przez Sushumna Nadi (główny kanał energetyczny w ciele), prowadząc do rozwinięcia wyższych stanów świadomości i duchowego oświecenia.

  Obie te energie są aspektami Shakti, mają różne funkcje i cele:

  🔥 Energia seksualna jest częścią codziennego życia, jest związana z twórczością, prokreacją, przyjemnością i wyrażaniem siebie. Jest bardziej związana z fizycznymi i emocjonalnymi aspektami ludzkiej egzystencji.

  🐍 Kundalini jest bardziej subtelna i duchowa. Jej aktywacja i kierowanie jej w górę przez czakry jest procesem. To podróż ku wewnętrznemu oświeceniu, połączeniu z wyższą świadomością i … ostatecznie.. zjednoczeniu z Bogiem.

  Obie te energie, choć różne, są nierozerwalnie powiązane w procesie duchowego wzrostu i przemiany.

  (opracowanie Katarzyna Ballou na podstawie A.Avalon, Kundalini Yoga)